Šolo na Uncu so obiskovali otroci z Unca, Ivanjega sela, Slivic in iz železniških čuvajnic.
Takole je šolsko leto 1909/10 opisal v šolski kroniki vodja šole na Uncu Peter Repič:
Šolsko leto se je pričelo dne 17. septembra 1909 s sv. mašo in klicanjem sv. Duha. Takoj po maši se je pričel redni pouk.
Patriotične šolske slavnosti.
God Nj. Veličanstva presvetlega cesarja Franca Jožefa I. je praznovala šolska mladina dne 4. oktobra 1909 ter se udeležila ob 8. uri pod nadzorstvom učiteljstva sv. maše.
Dne 19. novembra 1909 je bila šolska mladina z učiteljstvom ob 8. uri pri spominski sv. maši za Nj. Veličanstvo pokojno cesarico Elizabeto.
Izpremembe v kr. šol. svetu.
Občinski odbor je izvolil v kr. š. sv.: g. Fr. Gnezda, posestnika in trgovca na Uncu, Lovrenc Ivančič-a, pos. na Uncu in Frančiška Puntarja, pos. v Ivanjem selu.
Predsednikom je bil izvoljen g. Jožef Regen, župnik na Uncu; njegovim namestnikom pa g. Janez Bajt, pos. na Uncu.
Odlikovanja.
Gospod ravnatelj in c. k. okr. šol. nadzornik I. Thuma je bil odlikovan s častno svetinjo za 40 letno zvesto in plodonosno delovanje na šolskem polju.
C. k. deželni šolski svet je glasom odloka z dne 8. januarja 1910 št. 4753/1909 izrekel g. P. Repiču, nadučitelju in ge. V. Repič za mnogoletno plodonosno službovanje svoje priznanje.
Verske vaje.
V teku šolskega leta so prejeli otroci trikrat zakrament sv. pokore in sv. Rešnjega Telesa. Prvo sv. obhajilo je praznovala šolska mladina 10. julija 1910. Šolska mladina se je udeležila na velikonočno soboto dne 26. marca, vstajenja Gospodovega, dne 26. maja 1910 pa slovesne procesije sv. Rešnjega Telesa in dne 21. junija 1910 sv. maše na dan sv. Alojzija.
Stavbinske premembe
Šola se je prekrila. Na obeh dimnikih so se postavili dimniški nastavki najnovejšega sistema, ker se je poprej po kuhinji in veži kadilo.
Poljedelski pouk.
Dečki 2. razreda so se praktično in teoretično učili po 1 uro na teden v raznih panogah kmetijstva, ravnotako učenci ponavljalne šole.
Nadzorovanje.
Dne 3. novembra 1909 je nadzoroval šolo gospod c. k. okr. šol. nadzornik I. Thuma.
Dobrotniki šole.
Kr. š. svet je preskrbel vsem šolarjem vse šolske potrebščine; v isti namen je darovala posojilnica v Cerknici 40 kron
Statistični pregled.
Šoloobveznih otrok je bilo v vsakdanji šoli in ponavljalni šoli: 104 dečkov + 81 deklic, skupaj 185; šoloobiskujočih pa v vsakdanji šoli: 70 dečkov, 56 deklic, skupaj 126; v ponavljalni pa 23 dečkov in 22 deklic, skupaj 45.
Šolska naznanila
so prejeli otroci dne 30. nov., 15. febr., 30. aprila in ob koncu šolskega leta, odpustnice pa 31. marca. Šolsko leto se je sklenilo dne 14. julija 1910 s slovesno sv. mašo pri kateri so otroci zapeli zahvalno pesem in cesarsko pesem.
Ko prebiramo šolsko kroniko, spoznamo marsikaj danes težko razumljivega. Najprej mogoče to, da je od 185 šoloobveznih otrok obiskovalo šolo le 171; da sta to množico otrok poučevala le dva učitelja (le verouk je poučeval župnik Jožef Regen), da so učenci prejeli šolska naznanila (spričevala) kar štirikrat v letu; da so vsi učenci dobili šolske potrebščine brezplačno. Čeprav se tudi danes naše vasi lahko pohvalijo s številno otročadjo, pa se ne moremo primerjati z obdobjem pred dobrim stoletjem.