V šolskem letu 1966/67 je bila poleg drugih interesnih dejavnosti na voljo tudi folklora pod mentorstvom Rudija Mlakarja in Jožeta Trudna. Rudi je že kot dijak učiteljišča v Ljubljani hodil v Jenkovo plesno šolo. Postal je odličen plesalec, in ker je bil postaven in visok, ga je bilo lepo videti na plesišču. Morda se je prav v plesni šoli naučil osnovne korake ljudskih plesov. K folklori so hodili učenci osmega razreda. Fotografija je nastala spomladi na tedanjem športnem igrišču poleg TVD Partizana. V ozadju sta potok Brežiček in Vrhovčeva hiša.
Vaje so imeli dvakrat tedensko v TVD Partizanu, ki je stal čez cesto nasproti bivše Benčinove hiše. V njej sta sedaj gostinski lokal in trgovina Nmoda. Dom Partizan so pred leti podrli, ker je bil zaradi dotrajanosti nevaren za okolico in zgradili veliko parkirišče, na katerem je enkrat mesečno tržnica domačih in tujih ponudnikov.
Plesali so belokranjske ljudske plese (Lepa Anka, Zeleni Jurij …). Za nastope jim je Rudi priskrbel pravo belokranjsko narodno nošo. Kje je kostume dobil, ni znano. K vajam so radi hodili, ker so uživali v plesu, imeli dober odnos z učiteljema, pojavljale pa so se med njimi že prve iskrice ljubezni. Med plesom so peli, na harmoniko pa jih je spremljal sošolec Jože Jurkovič – Pepi. Ko so naštudirali več plesov, so spomladi 1967. leta najprej nastopili pred domačo publiko. V začetku so imeli hudo tremo. Ko pa so zaplesali in zapeli ob harmoniki, so pozabili na občinstvo in zanje je obstajal le ples in želja, da nastop izvedejo čim boljše. Jagoda na vrhu tortice pa je bil bučen aplavz v dvorani. Led je bil predrt in zdaj ni bilo nič več težko. Gostovali so po vseh bližnjih šolah: v Cerknici, v Grahovem, na Rakeku in v Novi vasi.
Jože Truden je na OŠ Stari trg eno leto poučeval telovadbo, nato pa se je zaposlil v Cerknici na vojnem odseku.
Domačin Rudi Mlakar (1942 – 1985) je nastopil službo na OŠ Stari trg v šol. letu 1962/63. Prvo leto je poučeval 2. razred, nato pa je imel telovadbo dečke od 5. – 8. razreda. Na šoli je bil zaposlen okrog osem let in zadnji dve leti poučeval tehnični pouk. Takrat se je učni proces odvijal kar v štirih stavbah. Nižji razredi so imeli pouk v takratni Ljudski šoli, kjer je danes Občina Loška dolina, telovadba je bila v TVD Partizanu, višji razredi so imeli pouk v prostorih nekdanje nižje gimnazije. To je zelena stavba nasproti trgovine KZ Velike Lašče. Zunanji videz je ohranila, v njej pa so stanovanja in v pritličju manjši lokali obrnjeni na cesto. Tehnični pouk je bil v nekdanji mehanični delavnici nasproti internata.
Ko je Rudi odšel iz šole, je nekaj časa delal na Matičnem uradu v Starem trgu, kjer je nadomeščal matičarja Milana Janeža iz Babnega Polja, nato pa je dobil službo v Kovinoplastiki Lož – kadrovski oddelek. Tu je delal do 1985. leta, ko je v 43. letu starosti izgubil boj z rakom. Junaško se je spoprijel z vsem, kar mu je prineslo zdravljenje in upal na ozdravitev, pa se žal ni izšlo, kot si je želel.
Bil je flegmatična, iznajdljiva, simpatična oseba, ki je znala zlesti človeku pod kožo. Radi smo ga imeli.

- Jožica Martinčič,
- Alenka Česnik,
- Anton Žnidaršič,
- Zdenka Žagar,
- na harmoniko igra Jože Jurkovič – Pepi.
Čepijo:
- učitelj Jože Truden,
- Dušan Petrič,
- Vojko Robnik,
- Franc Špeh.

- Milena Plos,
- Anton Kordiš,
- Vlasta Kočevar,
- Marta Grl in
- Stane Kočevar.
Čepi:
- učitelj folklore Rudi Mlakar.

Viri:
- Vlasta Kočevar por. Podobnik
- Alenka Česnik por. Zadnik
- Marija Kocjančič
Kraj: Stari trg
Datum: 1966/67
Avtor: Jože Žnidaršič st.
Zbirka: Vlasta Podobnik
Skenirano: 16. 6. 2021
Oblika: fotografija